Mieczysław Nasiłowski


Mieczysław Nasiłowski to postać niezwykle istotna w dziedzinie ekonomii w Polsce. Urodził się 8 listopada 1929 roku w Sokołowie Podlaskim, a jego kariera naukowa była bogata i zróżnicowana. Przez wiele lat związany był z Szkołą Główna Handlową, gdzie pełnił rolę wykładowcy, kształcąc kolejne pokolenia studentów.

Mieczysław Nasiłowski pozostawił po sobie wiele cennych prac oraz podręczników, które miały na celu rozwój wiedzy z zakresu ekonomii. Jego wkład w naukę oraz dydaktykę stawia go w gronie najbardziej wpływowych postaci w tej dziedzinie w Polsce.

Przykład jego badań oraz publikacji pokazuje, jak istotna była jego rola w rozpowszechnianiu wiedzy ekonomicznej i kształtowaniu podejścia do nauki o gospodarce w naszym kraju.

Życiorys

Mieczysław Nasiłowski urodził się w skromnej rodzinie chłopskiej, w Sokołowie Podlaskim. Po ukończeniu szkoły podstawowej oraz gimnazjum handlowego w swojej miejscowości, zdecydował się na dalszą edukację, uczęszczając do Liceum Spółdzielczego w Łodzi. W 1950 roku rozpoczął studia w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie, a magisterium z zakresu ekonomii uzyskał w 1956 roku.

W roku 1953 przystąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR). Po ukończeniu studiów pozostał na uczelni jako pracownik naukowy, zyskując status adiunkta w 1958 roku. Doktorat z nauk ekonomicznych uzyskał w 1960 roku, prowadząc swoje badania pod okiem profesora Kazimierza Łaskiego. Dodatkowo, w latach 1963–1964 spędził czas na studiach w University of Cambridge, korzystając ze stypendium British Council.

W 1966 roku na podstawie rozprawy „Z teorii wzrostu rozwiniętego kapitalizmu” uzyskał habilitację, która znalazła uznanie w postaci nagrody III stopnia przyznanej przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne za najlepszą pracę naukową. W kolejnych latach, w latach 70., pełnił funkcję prodziekana oraz dziekana Wydziału Społeczno-Ekonomicznego SGPiS. W latach 80. był członkiem Prezydium Konsultacyjnej Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów.

W 1974 roku Mieczysław Nasiłowski został mianowany profesorem nadzwyczajnym, a w 1980 roku uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. Na uczelni zajmował stanowiska kierownika Katedry Ekonomii oraz Katedry Teorii Systemów Ekonomicznych. Od 1996 roku kierował Katedrą Teorii Systemu Rynkowego Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej.

W ciągu swojej kariery był na stypendiach naukowych we Francji i Stanach Zjednoczonych. Prowadził wykłady na wielu uniwersytetach zagranicznych oraz krajowych uczelniach prywatnych, a także aktywnie brał udział w licznych konferencjach naukowych. Jego dorobek naukowy obejmował pięć książek oraz około 160 artykułów naukowych, a także podręczniki dotyczące ekonomii. Do jego najbardziej znanych publikacji należą „Historia myśli ekonomicznej” (1998), „Podstawy przedsiębiorczości” (2002) oraz wielokrotnie wznawiany podręcznik „System rynkowy: Podstawy mikro- i makroekonomii”.

Nasiłowski był również aktywnym członkiem Prezydium Kolegium Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk oraz członkiem kolegium redakcyjnego czasopisma „Ekonomista”. W latach 1990–1994 pełnił funkcję wiceprezesa Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Zyskał liczne odznaczenia, w tym Krzyż Kawalerski i Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Na emeryturę przeszedł w 2002 roku.

Zmarł 16 września 2004 roku, a jego ostatnie miejsce spoczynku znajduje się na starym cmentarzu na Służewie.

Przypisy

  1. a b Kto jest kim w Polsce 1984. Wyd. 1. Warszawa: Wydawnictwo Interpress, 1984, s. 659. ISBN 83-223-2073-6.

Oceń: Mieczysław Nasiłowski

Średnia ocena:4.66 Liczba ocen:22