Franciszek Kielan


Franciszek Kielan to postać, która zasługuje na szczególne uznanie w historii Polski. Urodził się 1 kwietnia 1898 roku w Sokołowie Podlaskim, natomiast zmarł 31 października 1986 roku. Jako polski Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, wykazał się wyjątkową odwagą w trudnych czasach, świadcząc pomoc tym, którzy jej najbardziej potrzebowali.

W swojej karierze zawodowej łączył trudną służbę wojskową z pracą w charakterze księgowego, co więcej, jego życie jest przykładem zaangażowania i poświęcenia. Warto przypomnieć sobie jego osiągnięcia oraz wkład w ratowanie ludzkiego życia w obliczu zagrożenia.

Życiorys

Franciszek Kielan był osobą, która pochodziła z ubogiej rodziny, w której rosło aż ośmioro jego rodzeństwa. W wieku 12 lat, po ukończeniu czterech klas szkoły powszechnej, rozpoczął pracę w kancelarii sędziego, co stało się dla niego początkiem zawodowej kariery. Już po dwóch latach, dzięki swoim zdolnościom, powierzono mu samodzielne kierowanie kancelarią sędziego śledczego. W 1913 roku podjął pracę w Prokuraturze w Suwałkach, a dwa lata później został ewakuowany do Rosji, gdzie eksternistycznie zdał maturę. Po powrocie do Sokołowa w 1918 roku, Franciszek został powołany do wojska w 1919, gdzie służył w randze podporucznika.

W 1922 roku związał się z Marią Osińską, która była absolwentką lokalnego gimnazjum. Po ślubie osiedlili się w Sokołowie, gdzie na świat przyszły ich córki: Krystyna oraz Zofia. W 1934 roku rodzina Kielanów przeprowadziła się do Warszawy.

II wojna światowa

W 1942 roku Kielanowie przyjęli do swojego mieszkania przy placu Wilsona na Żoliborzu Janinę (Janę) Prot, bliską przyjaciółkę swoich córek. Z czasem odkryli, że Janina pochodzi z żydowskiej rodziny, a jej ojcem był Jan Prot. Mimo tej sytuacji, Kielanowie pozwolili jej pozostać u siebie. Latem 1942 roku, Franciszek pomógł Janie w znalezieniu pracy w gospodarstwie rolnym Szkoły Rolniczej w Dąbrowie Zduńskiej, prowadzonej przez znajome małżeństwo Wyszomirskich. Jana pracowała tam do Bożego Narodzenia. Następnie, w obawie przed denuncjacją, wróciła do Kielanów, a w 1943 roku zarówno ona, jak i jego córki zdały maturę. Mimo wyprowadzki Jana często odwiedzała Kielanów, korzystając z ich wsparcia.

W tym samym czasie, na prośbę siostry Franciszka, Jadwigi Krauze, Kielanowie przez dwa tygodnie opiekowali się 7-letnią Romana Laks, żydowską dziewczynką, która czekała na sfałszowane dokumenty.

Po 1945

Rodzina Kielanów przetrwała wojnę, a po jej zakończeniu Franciszek zajął się pracą w Spółdzielczości jako biegły księgowy, podczas gdy Maria Kielanowa pełniła funkcję księgowej. Janina uzyskała doktorat z medycyny, a w 1968 roku wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, zaś Romana Laks również wyjechała do USA. W 1984 roku Franciszek wydał książkę pt. Spółdzielczość w moim życiu: wspomnienia, w której zawarł swoje doświadczenia.

W 1991 roku Instytut Jad Waszem uhonorował Franciszka, Marię oraz Krystynę tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, natomiast Zofia otrzymała swoje wyróżnienie w 1999 roku.

Przypisy

  1. a b c d e Historia pomocy - Rodzina Kielanów [online], sprawiedliwi.org.pl [dostęp 23.09.2019 r.]
  2. Franciszek F. Kielan, Spółdzielczość w moim życiu: wspomnienia, Warszawa: Wydawnictwo Spółdzielcze, 1984 r., ISBN 83-209-0406-4.

Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":

Waldemar Bałkowiec | Zdzisław Rozbicki | Jan Gorazdowski | Czesław Swinarski

Oceń: Franciszek Kielan

Średnia ocena:4.72 Liczba ocen:20