Waldemar Bałkowiec, znany także jako „Iskra”, to postać, która w znaczący sposób wpisała się w historię Polski, szczególnie w kontekście działań niepodległościowych w okresie II wojny światowej. Urodził się 17 kwietnia 1925 roku w Sokołowie Podlaskim, a zmarł 20 stycznia 2014 roku w Londynie.
Był kapitanem Armii Krajowej (AK), a po wojnie kontynuował działalność w podziemiu antykomunistycznym w ramach Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Od września 1942 roku aktywnie uczestniczył w działaniach AK, gdzie jego zadania obejmowały gromadzenie informacji na temat osób wspierających niemieckiego okupanta.
Oprócz tego, Waldemar Bałkowiec zajmował się również wyszukiwaniem pilotów, którzy musieli ukrywać się, organizując ich przerzut na Zachód, jak również angażował się w zdobywanie i magazynowanie broni. Jego działalność nie pozostawała bez echa; w 1945 roku został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Po udanej ucieczce z rąk władz, dołączył do Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Niestety, w 1946 roku został skazany na dziesięć lat więzienia za swoje niepodległościowe działania.
Po śmierci został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, w kwaterze 18D-kolumbarium lewe B-4-1. Jego życie i poświęcenie dla Polski pozostają ważnym elementem w historii walki o niepodległość i suwerenność narodu polskiego.
Wybrane odznaczenia
Wśród wyjątkowych wyróżnień, które otrzymał Waldemar Bałkowiec, znajdują się:
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany w 2008 roku,
- Złoty Medal Wojska Polskiego,
- Krzyż Armii Krajowej,
- Krzyż Partyzancki,
- Brązowy Krzyż Zasługi, odznaczenie to przyznano w 2000 roku,
- Srebrny Medal „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej”.
Przypisy
- Informacja o nadaniu Krzyża Zasługi. [dostęp 07.04.2014 r.]
- Informacja o nadaniu orderu. [dostęp 05.04.2014 r.]
- Wyszukiwarka cmentarna - Warszawskie cmentarze
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Zdzisław Rozbicki | Jan Gorazdowski | Czesław Swinarski | Franciszek KielanOceń: Waldemar Bałkowiec