Adolf Kozieradzki, znany również jako Adolf Kosieradzki, to postać nie tylko związana z polskim operowym światem, ale także z bogatą historią kultury teatralnej. Urodził się 18 czerwca lub 30 września 1835 w Sokołowie Podlaskim, a zmarł 14 listopada 1901 roku w Warszawie. Był utalentowanym śpiewakiem operowym, który zasłynął jako bas oraz reżyser, wprowadzający w życie niezapomniane przedsięwzięcia teatralne.
Interesującym aspektem jego biografii jest fakt, że był młodszym bratem Emilii Kozieradzkiej, co podkreśla artystyczne uwarunkowania rodziny. Naukę śpiewu rozpoczął pod okiem Jana Ludwika Quattriniego. Po zaledwie kilku latach intensywnego szkolenia miał zaszczyt zadebiutować 23 lipca 1859 roku na scenie Warszawskiego Teatru Rozmaitości, gdzie zaprezentował swoje umiejętności, odgrywając partię Rudolfa w operze „Lunatyczka”. Już 24 sierpnia tego samego roku, wcielając się w rolę Króla w „Dianie de Solanges”, zapewnił sobie angaż, który pozwolił mu występować na tej scenie z przerwami praktycznie aż do 1894 roku.
W 1872 roku Kozieradzki podjął nowe wyzwanie – został reżyserem opery włoskiej w teatrach Moskwy i Petersburga, gdzie pełnił tę funkcję przez okres siedmiu lat. Po powrocie do Warszawy w 1880 roku, objął stanowisko reżysera w Teatrze Małym. Zaledwie dwa lata później, pełnił rolę drugiego reżysera oper prezentowanych w Warszawskim Teatrze Rozmaitości, gdzie za jego kadencji miała miejsce premiera uznanej opery „Carmen” 5 lipca 1882 roku.
Po przejściu na emeryturę pod koniec 1894 roku, pozostawił po sobie znaczący ślad w polskim teatrze operowym. Jako reżyser, wdrażał na warszawskiej scenie polskie premiery wybitnych oper, takich jak „Tannhäuser”, „Noe” oraz „Manon”. Ponadto, miał zaszczyt być pierwszym odtwórcą roli Miecznika w operze Stanisława Moniuszki „Straszny dwór”. Z ceremonią, która podkreślała jego wcześniejsze zasługi artystyczne, spoczął na cmentarzu Powązkowskim (kwatera Z-4-7/8), pozostawiając po sobie trwały ślad w polskiej kulturze i melomanów.
Przypisy
- Cmentarz Stare Powązki: KOZIERADZCY, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 06.12.2019 r.]
- Kosieradzcy z Kosierad w parafii Rozbity Kamień. zsokolowa.com, 16.07.2010 r.
- Piotr Kamiński: Tysiąc i jedna opera. T. 1. Kraków: Polskie Wydawnictwo Muzyczne (PWM), 2008, s. 977-981. ISBN 978-83-224-0901-5.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Miriam Baruch Chalfi | Wojciech Woźniak (poeta) | Stanisław Chaciński | Tadeusz Grabowski (aktor) | Mikołaj Milcke | Wiesław Rosocha | Michał Kurc | Lidia Sadowa | Patrycja Ziółkowska | Emilia Kozieradzka | Mieczysław BramOceń: Adolf Kozieradzki