W dniu jutrzejszym, 26 lutego 2025 roku, przypada setna rocznica powołania policji kobiecej w Polsce. Wydarzenie to miało miejsce za sprawą rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych, Cyryla Ratajskiego, które zainicjowało tworzenie struktur kobiecych w Policji Państwowej. Równo sto lat temu, w Warszawie rozpoczęto pierwszy kurs, który przygotowywał kobiety do pracy w policji, koncentrując się na zwalczaniu przestępczości związanej z nierządem i handlem ludźmi. Dziś warto przypomnieć sobie o tej wyjątkowej historii oraz o nieocenionym wkładzie kobiet w tę ważną instytucję.
W początkowych latach działalności policji kobiecej, ich rola była niezwykle specyficzna. Kobiety nie pełniły identycznych funkcji jak ich męscy koledzy, lecz skupiały się na społecznych aspektach działań policyjnych, w tym pracy z młodzieżą oraz interwencjach w lokalach, w których rozgrywały się nielegalne działania. Zmiany w postrzeganiu tej formacji zaszły dopiero z czasem, gdy podjęto decyzję o wprowadzeniu mundurów, co miało na celu zwiększenie efektywności oddziaływań wychowawczych polskich policjantek. Pomimo wielu przeciwności, zarzucanych im trudności oraz cienia sceptycyzmu ze strony opozycji, kobiety z determinacją podchodziły do wykonywanych zadań i z każdym rokiem zdobywały na znaczeniu.
W chwili obecnej w strukturach Policji w Polsce pracuje ponad 38 tysięcy kobiet, w tym przeszło 20 tysięcy policjantek. Ich liczba oraz możliwości zaangażowania w różne obszary działań policyjnych stale wzrastają, co świadczy o rosnącym znaczeniu feminatyw w tej profesji. Wzorcowa organizacja i zakres działalności polskiej policji kobiecej, doceniane nie tylko w kraju, ale i za granicą, stanowią przykład dla wielu krajów na świecie. Uroczystości związane z rocznicą będą doskonałą okazją do refleksji nad osiągnięciami tych kobiet oraz ich przyszłością w służbie publicznej.
Źródło: Policja Sokołów Podlaski
Oceń: 100-lecie obecności kobiet w Policji w Polsce
Zobacz Także